Geen extra steun bij coronabelastingschulden

Extra steun bij coronabelastingschulden?

Veel ondernemers kampen nog altijd met belastingschulden die tijdens de coronaperiode zijn ontstaan. De aflossing daarvan vormt voor een deel van het mkb een zware financiële belasting. De Tweede Kamer vroeg daarom om extra maatregelen, zoals een lagere invorderingsrente en soepelere schuldsanering.

Bestaande regelingen blijven het uitgangspunt
Staatssecretaris Eerenberg van Financiën ziet geen aanleiding voor nieuwe, algemene steunmaatregelen voor ondernemers met coronabelastingschulden. Een generieke verlaging van de invorderingsrente vindt hij niet wenselijk. Dat zou volgens hem de prikkel verminderen om belastingschulden tijdig af te lossen en zou bovendien moeilijk uit te leggen zijn aan ondernemers die hun schulden al hebben afgelost of hun belastingen steeds op tijd voldoen.

Wel benadrukt het kabinet dat ondernemers met betalingsproblemen gebruik kunnen maken van de bestaande mogelijkheden voor maatwerk. De Belastingdienst probeert levensvatbare ondernemingen binnen de betalingsregeling te houden. Ondernemers die problemen verwachten, worden nadrukkelijk opgeroepen tijdig contact op te nemen.

Ruimere mogelijkheden voor schuldsanering
Het kabinet wijst erop dat het saneringsbeleid al is versoepeld. Sinds 1 juli 2026 is er meer ruimte om kleine schuldeisers buiten een saneringsakkoord te houden. Ook zijn de regels voor schuldeisers die niet met een akkoord willen instemmen verduidelijkt en is meer flexibiliteit mogelijk bij betaling van het saneringsbedrag in termijnen. Bij een geslaagde sanering kan een deel van de belastingschuld worden kwijtgescholden. Over het kwijtgescholden bedrag is dan ook geen invorderingsrente meer verschuldigd.

Hoeveel staat nog open?
De omvang van het probleem blijft aanzienlijk. Volgens de beantwoording van de Kamervragen stond op 19 augustus 2026 bij ongeveer 79.000 ondernemers nog in totaal € 2,3 miljard aan coronabelastingschuld open. Daarnaast zijn er ondernemers van wie de betalingsregeling is ingetrokken of bij wie sprake is van een sanering of faillissement.

De standaardbetalingsregeling loopt voor de meeste ondernemers tot oktober 2027. Voor ondernemers die hun schuld niet volgens de afgesproken termijnen kunnen aflossen, is het dus van belang om niet af te wachten totdat de Belastingdienst invorderingsmaatregelen neemt.

Tip: Verwacht u problemen met het betalen van de maandelijkse aflossing of andere belastingaanslagen? Neem dan tijdig contact op met de Belastingdienst en bespreek de mogelijkheden voor maatwerk of schuldsanering. Extra algemene steun is niet in zicht, dus vroegtijdig handelen kan het verschil maken tussen een beheersbare oplossing en verdere invorderingsproblemen.